Genel Bilgi

Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü, 2001–2002 akademik yılında ek kontenjanla öğrenci alarak eğitim ve öğretim hayatına başladı. 2009–2010 öğretim yılında ikinci öğretim programı açıldı. 2017–2018 öğretim yılı itibariyle bölümde 590 öğrencimiz öğrenim görmektedir.
Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü olarak amacımız; öğrencilerimizin çağını, kendi yaşadığı toplumu ve dünyayı iyi tanıyan, düşünen, sürekli sorgulayan, görsel-işitsel iletişim alanına gerek kuramsal, gerek teknik bilgi yönünden yeterli elemanlar olarak yetişmesidir.
Bölüm dersleri alanında yetkin öğretim elemanları tarafından yürütülmektedir. Bölümde okutulan dersler de Radyo-Televizyon ve Sinema alanındaki yeniliklere bağlı olarak güncellenmektedir. Bölüm öğrencilerine uygulamalı eğitim vermek amacıyla kurulan Fırat TV ve Radyo Fırat stüdyolarında uygulamalı çalışma imkanları sağlanmaktadır. Fakültemizini C Blok 2.katında bulunan atölyelerde Film Prodüksiyon Merkezi 2017'de FÜBAP projesiyle kuruldu ve sinema alanındaki ekipmanlar ile öğrenci projelerine destek sağlanıyor.  Sinema Topluluğu, Medya ve İletişim Öğrenci Topluluğu ve Fotoğrafçılık Öğrenci Topluluğu aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. 

Bölümümüzde toplam 4 anabilim dalı bulunmaktadır.
Radyo ve Televizyon ABD
İletişim Bilimleri ABD
Fotoğrafçılık ve Grafik ABD
Sinema ABD

Türkçe